Odbor za međureligijsku saradnju Žepče upriličio koncert “Bogatstvo različitosti”
U subotu s početkom u 18 sati, kinosala Doma kulture Žepče bila je mjesto održavanja koncerta klasične, duhovne i tradicijske muzike pod nazivom “Bogatstvo različitosti”. Odbor za međureligijsku saradnju/suradnju Žepče je ovu aktivnost realizovao pod pokroviteljstvom Međureligijskog vijeća i Općine Žepče. Prisutnima se obratio glavni imam MIZ-a Žepče i predsjedavajući Odbora Džafer-ef. Gračić čestitajući sugrađanima katoličke vjeroispovjesti nastupajuće blagdane.
Koncert je upriličen s ciljem promocije ljudskih prava i međureligijskog dijaloga. Mješoviti vokalni ansambl “Art Vivo” iz Sarajeva bili su gosti večeri i čini ih trinaest akademski obrazovanih muzičara koji su ujedno i članovi Opere Narodnog pozorišta Sarajevo. Predvođeni su Danijelom Žontarom, šefom hora Opere Narodnog pozorišta Sarajevo. Predstavili su se publici nesvakidašnjim repertoarom. Izvodili su kompozicije kao što su “Primorski napjevi”, “Laudate Dominum, “Oda radosti”, “Puhnuće behar”, “Na babilonskim obalama”, “Funiculì, Funiculà”, sevdalinku “Rosna livada” i ariju “Sarastra”. U ulozi solista našli su se Ileš Bečei (tenor), Nedim Bašić (bas) i Zana Staniškovska (alt).
OMS Žepče osnovan je 2015. godine s ciljem unaprijeđenje međureligijske saradnje, dijaloga, tolerancije i povjerenja građana u lokalnoj zajednici. Čine ga, predstavnici vjerskih zajednica kao članovi Odbora, sekretar, Mreža mladih i Mreža žena vjernica.
Odbor kao jedinstveno međureligijsko tijelo, postiglo je brojne i značajne rezultate. U prilog tome govori i činjenica da je Odbor prvi potpisao Protokol o saradnji sa Općinom te je ujedno dobitnik Zeničke povelje mira. Prvenstveni uspjeh jeste unapređenje i dijalog između zvaničnih tradicionalnih vjerskih zajednica i crkava u Žepču, zatim osnaživanje zajedničkog rada među mladima iz različitih nacionalnih i religijskih identiteta kao i grupe žena koje djeluju kao dio Mreže žena vjernica BiH. Postignuti su brojni rezultati na polju duhovnosti, kulture, međureligijske saradnje, humanitarnog rada i brojnih drugih segmenata života koji su Žepče stavili u vrh multietničkih sredina sa čvrstim međureligijskim dijalogom u našoj državi.
Početkom naredne godine Odbor obilježava deset godina rada. Tokom tog perioda implementirano je više od 30 raznih projekata, radionica, okruglih stolova, tribina, edukativnih predavanja i aktivnosti za sve naše sugrađane, gdje je sudjelovalo više od 100 volontera/ki i aktivista/kinja.
Danijel Žontar, umjetnički voditelj ansambla koncert je završio porukom da je muzika kao takva potrebna našoj duši i da ona priča jezikom radosti predstavljajući naše različitosti kao posebnosti koje nas vezuju u zajedničkom cilju.