OKRUGLI STOL “UDRUŽENIM SNAGAMA PROTIV NASILJA”

OKRUGLI STOL “UDRUŽENIM SNAGAMA PROTIV NASILJA”

Međureligijsko vijeće BiH kroz svoje kapacitete, Mrežu žena vjernica MRV BiH koja djeluje pri odboru za međureligijsku saradnju/suradnju Žepče pod pokroviteljstvom Evropske unije, a u partnerstvu sa World Vision Fondacijom je 20. 09. 2024. godine organizovalo okrugli sto na temu „Udruženim snagama protiv nasilja“.

Ovaj događaj je nastavak već započetih aktivnosti jačanja dijaloga institucija, nevladinih organizacija te vjerskih zajednica. Okruglom stolu su se odazvali općinski načelnici, predstavnici sudske vlasti, direktori škola, pedagozi, profesori, nastavnici, predstavnici Centra za socijalni rad te vjerski službenici kojima se ovom prilikom zahvaljujemo.

Na početku su se prisutnima obratili članovi Odbora za međureligijsku saradnju Žepče Džafer ef. Gračić, glavni imam Medžlisa islamske zajednice Žepče te vlč. Predrag Stojčević, dekan župe sv. Anto Padovanski Žepče. Saglasni u tome da svaka religija propagira ljubav prema ljudskom biću i zaštiti njegovog dostojanstva kao Božijeg stvorenja te da je pomoć potrebna i žrtvi i počiniocu.

U uvodnom dijelu govorila je prof. Emina Šarić-Krajišnik, voditeljica Savjetovališta za brak i porodicu MIZ Zenica i doktorantica na Odsjeku za poremećaje u ponašanju Univerziteta u Tuzli. Naglasila je da su vršnjačko i rodno zasnovano nasilje itekako povezani, objašnjavajući da je čest slučaj da osoba koja je pretrpjela nasilje kao dijete kroz odrastanje stvara utisak da je to normalno stanje i ponašanje te kasnije biva žrtva porodičnog nasilja. Spomenula je i to da su vjerski službenici osobe od povjerenja u svojim zajednicama te kako mogu mnogo pomoći u prepoznavanju i uočavanju drugačijeg uzorka ponašanja kako kod djece tako i kod odraslih. S obzirom na to da analize pokazuju da je povjerenje građana u vjerske zajednice i crkve više od 60% iste mogu biti važan partner u prevenciji nasilja i podršci žrtvama.

I Mreža žena vjernica MRV BiH ima značajnu ulogu u borbi protiv nasilja jer njene aktivnosti uključuju radionice, kampanje podizanja svijesti i edukativne programe koji se fokusiraju na prevenciju nasilja i osnaživanje žena i djece. Formalizirana je u protekle dvije godine kroz projekat „Ujedinjeni u vjeri za zaustavljanje nasilja nad djecom i rodno zasnovanog nasilja“, a okuplja žene iz raznih vjerskih zajednica i pomaže ženama da rade zajedno na sprječavanju nasilja i da podrže one kojima je pomoć najpotrebnija.

Na okruglom stolu su razmatrani konkretni koraci i strategije prevencije nasilja, s naglaskom na edukaciju, podršku žrtvama i jačanje institucionalnih mehanizama. Konkretne preporuke učesnika jesu da se ide ka potpisivanju Memoranduma o saradnji ključnih institucija u borbi protiv nasilja kao što su Općina, Centar za mentalno zdravlje, Centar za socijalni rad, MUP, škole i sud, zatim aktivniji angažman članova Vijeća roditelja i učenika, organizovanje edukativnih radionice za roditelje te kroz časove vjeronauke što više ukazivati na jednakost, poštovanje i zaštitu dostojanstva. Također, neophodno je i stalno ukazivanje na osnovne postulate vjere kao što su mir, ljubav i nenaslije.

„Nasilje nad djecom i ženama je problem koji zahtijeva hitnu i koordiniranu reakciju svih nas. Sretni smo što imamo priliku sarađivati s institucijama i organizacijama koje dijele našu viziju sigurnog društva. Naša snaga leži u jedinstvu–zajedno s predstavnicima vladinog i nevladinog sektora, te vjerskim zajednicama i crkvama, radimo na prevenciji i zaštiti onih najranjivijih,“ izjavila je Anesa Džinić-Odobašić, predstavnica Mreže žena vjernica Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini.

CATEGORIES
Share This